HAMAM
Tarihi Selahattin hamamı, Erkek ve Kadın olarak iki ayrı yapıda bağımsız olarak hizmet vermektedir. Haftanın 7 günü 06.00 - 23.00 saatleri arasında açık olan hamamızda Damat Hamamı, Sünnet Hamamı ve Gelin hamamı olarak grup hizmetleri de verilmektedir.

Hamam girişinde sol tarafta bulunan kasa bölümünde ödeme yapıldıktan sonra hamamın meydan bölümündeki soyunma kabinine geçilir.Bu kısımda üzerinizi çıkarıp eşyalarınızı kabine kilitledikten sonra peştamal adı verilen hamam havlusunu üzerinize aldıktan sonra hamamın sıcaklık (Yıkanma) bölümüne geçilir.Yıkanma bölümünün merkezinde göbek taşı (üzerine yatırılan mermer platform) göbek taşının çevresinde yıkanmak için kurnalar ve göbek taşının karşısında sağlıklı bir şekilde terleyip rahatlamak için sauna bulunmaktadır.

Havuz keyfi yaşamak isteyenler için bölgedeki havuzlu tek Türk hamamıdır. Kese ve masaj servisimiz için saunada sonra sizi yıkayacak olan keseci yanınıza gelerek göbek taşında size kese ve masaj yapmaktadır. Kese ve masajdan sonra istediğiniz gibi yıkanıp havuza girerek hamamın keyfini çıkarabilirsiniz veya sonradan çay ve meşrubat keyfi yapabilirsiniz.Hamamdan çıkışta görevli sizi havlularla kurulayacaktır.

Türk’lerin yaşamında hamamlar sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezler olmuştur.İnsanoğlunun yaşamsal gereksinimlerinden biri olan suyun sağlık amacıyla kullanımı, hamam ve kaplıca gibi su mekanlarının yapımına yol açmıştır.

Bu yapı türlerinden biri olan hamamlar, insanların özellikle yıkanma ve temizlenme ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bunun yanı sıra, hamamlar her dönemde toplumların dini inançları doğrultusunda mimari şekillenme göstermiş ve sosyal yaşantıların bir parçası olmuştur.

Hamam sözcüğü; Arapça Hammam=Banyo, İbranice Hamam=Sıcak olmak sözcüklerinden türemiştir. Hamam, kısaca “yıkanma, arınma ve şifa bulmaya mahsus yer “ olarak tanımlanabilir.

Yıkanmanın hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanımı ise çok eskilere dayanır. MÖ. IV. Yüzyılda Romalılar’da bedeni terbiye ve tedavi müessesesi konumunda Rorma banyoları bulunduğu bilinmektedir. Bu dönemde oldukça geniş alanlar üzerine kurulan Roma banyoları, temizliğin yanı sıra sportif ve kültürel etkinliklerin de merkezi olmuştur.

Hamamın faydaları nelerdir? :


- Kemiğin güçlenmesini sağlar.
- Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
- Kan dolaşımını hızlandırır.
- Soğuk algınlığına iyi gelir.
- Cildin genç ve taze kalmasını sağlar.
- Kas gerginliklerini ve ağrılarını giderir ve kısıtlı eklemleri açar.
- İmmun sistemi destekler Lenf sistemi temizliğini artırır.
- Stresi alır ve zihninizi dinlendirir.
- Kalp atışını ve metabolizmanın çalışmasını çoğaltır.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Ölü deriyi ciltten atar.
- Alerjik ya da astım yüzünden oluşan sinüs tıkanmalarını açar.
- Vücudun oksijenini çoğaltır.
- Ter atmak ve yağ dokusunu ısıtmak sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur.


Hamamda nelere dikkat etmeliyiz? :


- Hamama girmeden önce fazla yemek yememek ve fazla sıvı tüketmemek gerekir.
- Hamamda su kaybı olacağı düşünülerek gereken miktarda su içilmelidir.
- Hasta ve halsiz hissedenler hamama girmekten kaçınmalıdır.
- Kalp rahatsızlığı olanlara hamam önerilmez.
- Hamamda uzun süre kalınmamalıdır.